Aktualności

Piwonia –warsztaty medyczne wyjazdowe

Projekt Piwonia- Poznawanie i odkrywanie . Nauka innowacyjnie atrakcyjna

Piwonia –warsztaty medyczne wyjazdowe

2 stycznia 2020 roku uczniowie uczestniczyli w zajęciach medycznych prowadzonych przez doktora  Andrzeja Kędziorskiego pracownika dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego. Tematem warsztatów był mózg „Mózg w akcji” Prowadzący przedstawił budowę komórki nerwowej, budowę mózgu, układu nerwowego , łuku odruchowego. Mózg rozebrany na składniki chemiczne to 1,1 litr  wody, 130 gram białka, 170 gram tłuszczu i 15 gram soli. Nasz układ nerwowy to 100 mld komórek nerwowych 0 150 bilionów połączeń. Uczniowie badali odruchy bezwarunkowe tj. odruch kolanowy, niezależne od naszej woli. Pan doktor wprowadził pojęcie pamięci krótkotrwałej, którą sprawdzali uczestnicy warsztatów grając w znaną grę memory; teraz już wiedzą dlaczego nie mogą zapamiętać więcej niż 6 elementów. Pamięć krótkotrwała ma ograniczoną pojemność. Można ja jednak zwiększyć stosując różne triki, tworząc reguły zapamiętywania  np. poprzez mnemotechniki. Na zakończenie uczniowie sprawdzali, na które bodźce mózg reaguje szybciej wzrokowe, czy dotykowe…..

                                               Szkolny koordynator K.Maczuga

 

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content