Aktualności

RODZICU, JAK POKONAĆ SZKOLNY STRES TWOJEGO DZIECKA?

  1. Pozwól dziecku zabrać do szkoły ulubioną zabawkę. Będzie czuło się bezpieczniej i pewniej siebie mając u boku swojego „przyjaciela”.
  2. Rozmawiaj z dzieckiem o szkole, koleżankach , kolegach, nauczycielach. Wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia. Dopytuj się, dowiedz się , co go martwi, a co cieszy, jak radzi sobie w różnych sytuacjach. Pomagaj mu rozwiązywać problemy. Ucz, jak być dobrym kolegą, koleżanką ,wrażliwości na potrzeby innych, uczynności, wyrozumiałości i umiejętności dzielenia się z innymi. Naucz dziecko, by nie oceniało pochopnie swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli .Tłumacz ,że warto postarać się zrozumieć ich zachowanie.
  3. Mów dobrze o szkole swojego dziecka, nauczycielach , kolegach , koleżankach. Rozmawiaj z nim o tym co jest „fajne” i ciekawe w szkole. Podawaj pozytywne przykłady dlaczego warto do niej chodzić.
  4. Pomagaj dziecku w odrabianiu zadań i prac domowych. Wspieraj go, dodawaj mu otuchy, wytłumacz, gdy czegoś nie rozumie, odpytaj. Pomóż swojemu dziecku spakować się do szkoły. Pociesz je, gdy dostanie słaby stopień. Wytłumacz, ze oceny nie są najważniejsze.
  5. Często chwal swoje dziecko za jego, nawet drobne osiągnięcia. Nagradzaj swoje dziecko słownie. Ciesz się z jego  wszelkich, nawet niewielkich osiągnięć i sukcesów .Mów do swojej pociechy np.: „Myślę, że możesz być z siebie dumny/ dumna”, „Widzę, że przyłożyłeś/przyłożyłaś się, do tego zadania”, „ Właśnie, tak! Spisałeś, spisałaś się na medal” – takie komunikaty wspierają samoocenę wewnętrzną dziecka               i korzystnie wpływają na jego motywację. Pamiętaj słowa mają moc.
  6. Wspieraj dziecko, dodawaj mu otuchy, jeżeli wystąpią niepowodzenia. Rozmawiaj ze swoją latoroślą o jej niepowodzeniach, problemach i wszelkich trudnościach. Zapytaj z czym ma największy problem i jak możesz jej pomóc. Postarajcie się wspólnie rozwiązać trudności.
  7. Bądź empatyczny. Postaraj się wczuć w sytuację dziecka, zrozumieć je. Spróbuj wyobrazić sobie, co Ty czułbyś (czułabyś) w takiej sytuacji. Nie oceniaj- wspieraj. Gdy Twoje dziecko się cieszy, Ty ciesz się razem z nim.
  8. Opowiadaj o swoich pozytywnych szkolnych doświadczeniach. Opowiedz dziecku o swoich sukcesach w szkole, ciekawych i wesołych przygodach, o relacjach z kolegami, koleżankami, nauczycielami. Pokaż ,że w szkole naprawdę można się „dobrze  bawić”.
  9. Poznaj przyjaciół dziecka i staraj się, by mógł z nimi spędzać czas również po szkole. Obserwuj, patrz , słuchaj , a zobaczysz jak zachowuje się w grupie i jak radzi sobie  w relacjach społecznych. Pozwól dziecku na spędzanie czasu z rówieśnikami . Zabawa to najlepszy sposób na relaks.

10.Pozwól dziecku po szkole na dużą porcje zabawy  w domu i na świeżym powietrzu. Zabawa to najlepsze lekarstwo na stres. Pozwala dziecku się zrelaksować, rozładować napięcie, uwolnić nadmiar energii, zapomnieć   o problemach . Zabawa uczy, rozwija i wychowuje. W trakcie jej dziecko kształtuje swoje uczucia, uwalnia, zarówno te pozytywne jak i negatywne .

11. Kładź dziecko wcześnie spać tak, aby było wypoczęte. Pamiętaj, aby dziecko chodziło spać o tych samych porach, również w weekendy. Będzie wypoczęte, zdrowe i pełne energii. Pomóż dziecku wyciszyć się przed snem. Poczytaj razem z nim ciekawą książeczkę. Zaśpiewaj ulubioną piosenkę. Przytul. Pooglądaj zdjęcia z albumu rodzinnego.

12. Stosuj zdrową dietę : świeże warzywa, owoce, soki. Uzupełniaj niedobory magnezu, który zmniejsza produkcje hormonów stresowych. Ogranicz słodycze.

Pamiętaj! Dbaj o przyjazną i życzliwą atmosferę w domu między wszystkimi domownikami: spokojny dom, pełen akceptacji, miłości i ciepła, zrozumienia ,bez krzyku, wrzasku, agresji i pośpiechu. Odpowiednia atmosfera  przeciwdziała stresowi.

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content