AktualnościNauka

Piwonia –warsztaty przyrodnicze w szkole

Projekt Piwonia- Poznawanie i odkrywanie . Nauka innowacyjnie atrakcyjna

Piwonia –warsztaty przyrodnicze w szkole

22 maja uczniowie uczestniczyli na terenie szkoły w warsztatach przyrodniczych .Zajęcia prowadziła p. Agnieszka Błońska- pracownik naukowy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Tematem spotkania były rośliny owadożerne. Uczniowie mieli okazje się przekonać, że również w Polsce można spotkać rośliny ”drapieżne”. Są to rosiczka oraz tłustosz, pływacz, astro wanta. Dlaczego rośliny polują na owady? Zazwyczaj rośliny te występują na glebach ubogich w azot, który jest im potrzebny do budowy własnego ciała. Takie gleby występują na torfowiskach, bagnach. W jaki sposób polują??? Rośliny wymyśliły różne strategie. Tłustosz ma lepkie liście, do których przyczepiają się owady, rosiczka ma kolce na liściach, które wbija w ciało owada zatrzymując go w liściu. Dzbanecznik ma liście pułapki.Jak to się dzieje że podczas zapylania tych roślin nie giną owady. Otóż zwykle kwiaty są dużo wyżej niż liście pułapki. Uczniowie podczas zajęć oglądali przyniesione przez prowadzącą okazy, mogli je „nakarmić”. P. Agnieszka cierpliwie odpowiadała na pytania związane z hodowlą tych roslin.

 

                                               Szkolny koordynator K.Maczuga

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content