AktualnościNauka

Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 3

W drugiej połowie września nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnej Zielonej pracowni  EKO – Dziupla. Dofinansowanie  do Szkolnej Eko pracowni  w wysokości 30000zł otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na uroczystości  gościli wicemarszałek  Sejmu  RP Barbara Dolniak, poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba, dyrektor szkoły Grażyna Trzcionka ,dyrektor CUW Magdalena Kreczko, inspektor  ds. oświaty Edyta Hudala ,dyrektor MOK w Wojkowicach Barbara Pawlak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Radkowska -Śliż, przedstawiciele okolicznych placówek oświatowych  i służb mundurowych, radne powiatu będzińskiego, radni Miasta Wojkowice, przedstawiciele Rady Rodziców.

W Eko-Dziupli wydzielone są 4strefy Wody, Powietrza, Gleby, Człowieka. Uczniowie ubrani w fartuchy laboratoryjne prezentowali badanie czystości wody, pomoce do uprawy hydroponicznej, mapę nieba na półkuli północnej i południowej, wskaźniki pomiaru hałasu, wilgotności, naświetlenia, pomoce służące do wykorzystania energii słonecznej. Środki dydaktyczne w strefie człowieka prezentowały uczennice klasy VIII omawiając budowę DNA, budowę układu ruchu na modelu w skali 1:1.

Zaproszeni goście mogli obejrzeć przyrodę w skali mikro na przygotowanych przez uczniów stanowiskach mikroskopowych. W strefie Ziemi uczniowie prezentowali kolekcję skał i minerałów, modele form terenu do badań stopnia kwasowości gleby. Goście mogli porównać pH gleby z ogródka oraz pola. Podczas uroczystego otwarcia uczeń klasy VIII Dawid G zaprezentował zdjęcia krajowych ptaków z uwzględnieniem ptaków Wojkowic, które wykonał samodzielnie podczas „bezkrwawych łowów”.

Mamy nadzieję, że Eko – Dziupla będzie miejscem rozwijania pasji przyrodniczych uczniów naszej szkoły.

W godzinach popołudniowych na placu szkolnym odbył się Festyn Rodzinny, na którym uczniowie prezentowali swoje artystyczne i sportowe umiejętności. Nie zabrakło licznych atrakcji : loterii fantowej, malowania twarzy, grilla z kiełbaskami i stoiska ze słodkościami upieczonymi przez rodziców.

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content