AktualnościNauka

Projekt Piwonia

Projekt Piwonia- Poznawanie i odkrywanie . Nauka innowacyjnie atrakcyjna

Piwonia –warsztaty matematyczne w szkole

29 listopada uczniowie uczestniczyli w warsztatach na terenie szkoły, tym razem matematycznych. Prowadzący p. Łukasz Dawidowski rozpoczął zajęcia od pytania , czy matematyka może być piękna???? Zanim jednak padła odpowiedź uczniowie jak zwykle wypełnili test na wstępie. Otóż okazuje się ,że w matematyce znane jest pojęcie złotego podziału, zwanego również boską proporcją, czy podziałem harmonicznym. Prowadzący przedstawił teorie dotyczącą tego pojęcia,   młodzi matematycy dowiedzieli się że złoty podział wykorzystuje się w estetycznych kompozycjach architektonicznych, malarskich, fotograficznyh. Można go znaleźć w planach Akropolu, wymiarach książek, pracach Leonardo da Vinci np. Mona Lisa. Po części teoretycznej przystąpiono do poszukiwań złotej proporcji w pracowni biologicznej, mierząc drzwi, szafki, ławki. Niestety współczesne meble nie przestrzegają tak surowo zasady złotego podziału. A skoro zajęcia są w pracowni biologicznej, czy w przyrodzie występuje zasada złotego podziału; otóż tak piękne zdjęcia pokazały zasadę w sposobie ułożenia liści u gruboszy, ułożenia gałęzi na drzewie , rozgałęzienia naczyń krwionośnych  i nerwów. Kolejne matematyczne pojęcie ciąg Fibonacciego uczniowie poznali „uczestnicząc” w wirtualnym rozmnażaniu króliczej rodziny, następnie prowadzący pokazał uczniom ciąg kwadratów, których długości boków są kolejnymi liczbami Fibonacciego .Ciąg Fibonacciego można zobaczyć w świecie biologii- ułożenie owocu ananasa, nasion w słoneczniku, skręt muszli ślimaka, oko huraganu, nasza galaktyka. Matematyka jest ciekawa i kolorowa

 

                                               Szkolny koordynator K.Maczuga

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content