Nauka

Jak się uczyć żeby się nauczyć

     Jak się uczyć żeby się nauczyć

 

 1. Motywacja! Korzyści ! Nastawienie!

Zmotywuj się, określ cel swojej nauki

 • zastanów się, wypisz lub wymień jakie korzyści będziesz miał/ a z nauki np. może to być dobry stopień, zadowolenie z siebie, więcej czasu na zabawę później, rozwijanie zainteresowań itp.
 • zastanów się, wypisz lub wymień czego dzięki nauce możesz uniknąć np. poprawy sprawdzianu, kartkówki, ponownej nauki z tego samego zakresu materiału, stresu, poczucia zawodu, dodatkowych zajęć, konsekwencji/ kary od rodziców, nawet powtarzania klasy itp.
 • bądź pozytywnie nastawiony, gdy zaczynasz naukę
 1. Czas!

Nie odkładaj nauki na potem, na później, zabierze się do niej od razu

 • zabierzesz się do nauki i pracy od razu,  później będziesz miał to z głowy i więcej czasu na ulubioną rozrywkę. Planuj prace w myśl zasady najpierw obowiązki potem przyjemność!
 • nie mów do siebie zwrotów typu : „Nie teraz później”, „Teraz mi się nie chce”, „ Za chwilę”, „ Potem” itp. Odkładanie nauki w czasie, na później, negatywne zwroty do siebie i zniechęcanie nie jest dobre dla Twojej pamięci. Nasz mózg jest jak barometr. Od razu rozpoznaje nasze nastawienie do nauki i dostosowuje do niego nasze działanie, aktywność.
 • ważne abyś uczył/a się o stałych porach i systematycznie
 1. Warunki!

Przygotuj swoje miejsce pracy, nie rozpraszaj się

 • przygotuj miejsce do nauki: przewietrz pokój, usuń lub wyłącz wszystkie rzeczy, które mogły by Cię rozpraszać. Usiądź przy biurku, uporządkuj swoje przybory, zostaw tylko na nim tylko potrzebne rzeczy, przygotuj potrzebne książki i przybory, picie. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego miejsca pracy. Ważne żeby było nie za jasne nie za ciemne.
 • pamiętaj, nie ucz się, gdy jesteś zmęczony i głodny, ani wieczorem
 1. Plan!

Planuj pracę, by ogarnąć materiał

 • dokładnie przejrzyj zakres materiału
 • zastanów się i spróbuj określić co już umiesz, a czego musisz się jeszcze nauczyć
 • podziel materiał na etapy lub części
 • zastanów się, co może być najważniejsze lub najtrudniejsze
 • zrób notatki z najważniejszych wiadomości i tych, które są dla ciebie najtrudniejsze do zapamiętania i nauczenia
 • naukę rozpocznij od tego co jest najtrudniejsze
 • możesz zapisać ważniejsze daty lub słówka na kartce bloku rysunkowego i zawiesić nad biurkiem czy łóżkiem, by moc w każdej chwili na nią zerknąć i utrwalić materiał
 • najtrudniejszy materiał lub informacje możesz sobie rozpisać, zapisać w postaci rysunku, tak aby łatwiej było Ci je zapamiętać
 1. Skojarzenia!

W czasie nauki twórz skojarzenia

 • ucz się za pomocą skojarzeń, np. słowo ogórek piszemy przez ó, bo przypomina nam warzywo z ogonkiem u góry
 • pamiętaj im śmieszniejsze i bardziej absurdalne, tym lepiej- więcej zapamiętasz
 1. Notatki

Podczas nauki rób notatki, prawidłowa notatka

 • dobra notatka to taka która :
 • jest krótka ale zwięzła
 • dobrze kojarzy się z przerabianym tematem
 • jest ciekawie przygotowana, kolorowa itp.
 • jest przemyślana, ma dobrze zorganizowaną konstrukcje i formę
 • powinna zawierać minimum słów, a maksimum treści
 • zawiera najważniejsze słowa, tzw. słowa klucze
 1. Spokój!

Postaraj się nie denerwować, stres nie ułatwia nauki

 • nie ulegaj wymówką typu „Nic nie wiem , Nic nie umie”, „Nie dam rady”, „Nie potrafię”, „Tego jest za dużo”, „Jest za trudne”, „Nie zdążę się nauczyć”, „ Mam za mało czasu” itp. Lęk i strach silnie nas rozprasza , dezorganizuje i zniechęca do nauki.
 • złe myśli zastąp pozytywnymi typu : „Dam radę, spokojnie”, „Powoli do celu”, „ Potrafię , uda mi się”, „Trening czyni mistrza”, „Uda mi się”, „Brawo ja”
 • naprawdę nie masz się czego bać, zapewne ze wszystkim sobie świetnie poradzisz , tylko zachowaj spokój.
 1. Aktywność

Pracuj , bądź aktywny, nie ulegaj nudzie

 • pamiętaj ,ze twój mózg jest sprawniejszy, gdy jest skupiony i zainteresowany tematem . Nie wystarczy tylko ,że biernie czytasz materiał musisz się skoncentrować, skupić swoją uwagę, na tym co czytasz, wtedy więcej zapamiętasz. Czytając podkreślaj ważne informacje, zakreślaj, wynotuj je sobie na brudno, dopisuj swoje komentarze, rób rysunki, wykorzystuj kolorowe samoprzylepne karteczki, spróbuj wyobrazić sobie to o czy czytasz, opowiedz o czym czytałeś sobie lub rodzeństwu , rodzicom.
 1. Zakuwanie

Nie ucz się wszystkiego na pamięć,  postaraj się zrozumieć materiał

 • nie staraj się uczyć całego podręcznika, materiału na pamięć, jeśli zrozumiesz to czego się uczysz łatwiej i więcej zapamiętasz
 • nie wstydź się pytać i prosić o pomoc, gdy czegoś nie rozumiesz, możesz poprosić nauczyciela, kolegę, koleżankę, starsze rodzeństwo czy rodziców o pomoc i wytłumaczenie to czego nie rozumiesz
 • pamiętaj, Twój mózg, żeby zapamiętać musi być zaangażowany
 1. Powtórki

Powtarzaj , powtarzaj i powtarzaj to czego się uczysz

 • stosuj zasadę „Trening czyni mistrza”, często powtarzaj materiał , którego się uczyłeś
 1. Etapy skutecznego uczenia się

Chcesz szybko i efektywnie nauczyć się to:

 • podziel naukę na etapy :
 1. przejrzyj dokładnie materiał, a następnie uważnie go przeczytaj , weź do ręki kolorowy długopis lub mazak i zakreśl, podkreśl sobie najważniejsze informacje, możesz także zrobić rysunek, notatkę, na kartce z bloku możesz na kolorowo zapisać najważniejsze informacje i powiesić ją w widocznym miejscu np. nad biurkiem , na drzwiach swojego pokoju nad łóżkiem
 2. Wynotowany, zakreślony materiał, notatkę powtarzaj do momentu aż wszystko zrozumiesz i zapamiętasz. Potem przejdź do kolejnej części materiału.
 3. Powtórz materiał po godzinie w następnym i kolejnych dniach nawet po tygodniu. Częste powtarzanie sprzyja zapamiętywaniu i utrwalaniu ! Im więcej powtórek tym lepiej. Pamiętaj zawsze powtarzaj i utrwalaj materiał, którego nauczyłeś się wcześniej zanim zaczniesz uczyć się nowych wiadomości.

 

 1. Grupa

Stwórz grupę z koleżankami, kolegami z klasy, w której będziecie sobie pomagać i wspierać się w nauce

 • stwórzcie grupę wykorzystując technologie internetową, możecie się wspólnie uczyć korzystając z video rozmów, wspólnych video konferencji, przesyłać sobie nawzajem materiały na maila, czy rozmawiać przez telefon, opowiadając co się nauczyliście czy czego jeszcze nie umiecie, możecie podzielić się materiałem do opracowania itp.
 • sprawdź i przekonaj się, może powtarzanie materiału z przyjaciółmi będzie bardziej efektywne, przyjemniejsze i łatwiejsze, niż mierzenie się z nim samodzielnie
 1. Przerwy

Podczas nauki planuj przerwy

 • tak jak i my, tak nasz mózg potrzebuje odpoczynku i czasu na regeneracje, dlatego podczas nauki koniecznie rób sobie przerwy. Możesz robić przerwy 10 minutowe co 45 minut. Uczysz się lub powtarzasz 45 minut i 10 minut na przerwę. W czasie przerw przewietrz pokój, zadzwoń do przyjaciół, poćwicz, posłuchaj muzyki.

Powodzenia !

Przygotowała pedagog pani  Sylwia w oparciu  materiały zamieszczone na stronie

Wszystko dla szkoły

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content