Uncategorized

Klub Kumpli

Drodzy Uczniowie zapraszam Was do Klubu Kumpli!

  Chcesz być w klubie, to nie dokuczaj innym!!!

Bądź kumplem!!!

Przygotowane na podstawie materiałów z kampanii

Zapewne każde z Was nie raz spotkało się ze złośliwym zachowaniem innych wobec siebie. Jakaś koleżanka lub kolega obraził Cię, śmiał się z Twojego wyglądu, popchnął Cię lub uderzył. Było Ci wtedy bardzo smutno i źle. Nie wiedziałeś, wiedziałaś jak masz się zachować w takiej sytuacji lub do kogo i czy w ogóle zwrócić się o pomoc. Oto kilka wskazówek i porad jak radzić sobie w sytuacji, gdy ktoś Wam dokucza, opracowanych na podstawie materiałów kampanii Cartoon  Network „Klub Kumpli. Bądź kumplem nie dokuczaj”.

Czym właściwie jest dokuczanie i czym się objawia?

“Dokuczanie to powtarzające się złe traktowanie innych osób lub celowe ich ranienie”. Dokuczanie może zdarzyć lub przydarzyć się każdemu. Może ono Was spotkać w rożnych miejscach, takich jak: szkoła, plac zabaw, dom lub  Internet. “Zazwyczaj polega na szturchaniu, biciu, wyśmiewaniu, zabieraniu rzeczy, przezywaniu, celowym ignorowaniu, nie zwracaniu uwagi na kogoś lub pomijaniu go, ale również wytykani i wyśmiewaniu się z kogoś z powodu jego odmienności” (wyglądu, zainteresowań, nauki, religii itp).

“Dokuczanie nigdy nie jest w porządku. Jeśli ktoś Ci dokucza, to nie Twoja wina, że ktoś Cię krzywdzi”.

Co możesz zrobić, gdy ktoś Ci dokucza?

  1. POWIEDZ KOMUŚ O PROBLEMIE

Jeśli ktoś dokucza Ci, krzywdzi Ciebie lub kogoś innego, jak najszybciej powiedz o tym komuś, najlepiej zaufanej osobie. Może być Twój kolega, koleżanka, przyjaciel, nauczyciel, wychowawca, brat, siostra lub rodzic. Pamiętaj – nigdy nie jesteś sam! Nie wstydź się prosić o pomoc i wsparcie.

2.BĄDŹ PRZYJAZNY

Często bywa tak, że osoba, której dokuczają, a nawet osoba, która sama dokucza innym, także potrzebuje pomocy, wsparcia i przyjaciela. Dlatego zawsze „staraj się być przyjaznym dla każdego”.

  1. BĄDŹ ODWAŻNY, MÓW OTWARCIE

Bądź pewny siebie. Zachęcaj swoich przyjaciół i znajomych do reagowania, sprzeciwiania się dokuczaniu. Mów głośno o tym, że ktoś komuś dokucza. Pamiętaj – nie będzie to oznaczało, że jesteś donosicielem lub skarżypytą.

Pomagając komuś robisz coś dobrego! Dokuczanie to nie zabawa. Każdy, komu się dokucza, czuje złość i smutek. Jeśli Ciebie coś smuci lub złości, porozmawiaj o tym z kimś, opowiedz, zamiast krzywdzić innych.

  1. BĄDŹ UWAŻNY W SIECI

Może się zdarzyć również tak, że ktoś w Internecie będzie Cię obrażał, dokuczał, pisał obraźliwie o Tobie. Wtedy także, powiedz o tym zaufanej dorosłej osobie.

Pamiętaj abyś nigdy nie odpowiadał/ła, odpisywał/ ła na nic, co mówi lub pisze o Tobie cyberprzestępca. Zignoruj to, zgłoś to i pozwól dorosłym rozwiązać problem.

Poza tym rozmowy z koleżankami z kolegami online są super – ćwiczysz pisanie, pomagacie w sobie w pracy domowej i gracie w gry. Dzięki Internetowi uczysz się, rozwijasz umiejętności i talenty, więc nie pozwól, żeby cyberprzestępca cię odstraszył.

Pamiętaj!!! Korzystając z Internetu zawsze pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.

Poradnik jak radzić sobie z dokuczaniem

A jak być dobrym kumplem ? Nic prostszego. Zachowuj się zgodnie z zasadami KODEKSU KUMPLA . Oto on:

Kodeks kumpla

Bądź kumplem – nie dokuczaj!

Moi drodzy więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: badzkumplem.cartoonnetwork

Gorąco zachęcam Was  to jej odwiedzenia.

                                                                 Pani Sylwia

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content