AktualnościKulturaNauka

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZDAJĄCYCH EGZAMIN

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZDAJĄCYCH EGZAMIN

Rodzicu!

Egzamin ósmoklasisty to dla Twojego Dziecka, ale i dla całej Rodziny czas wyjątkowy, ale też stresujący. Poniżej podam kilka wskazówek, jak sprawić, by okres egzaminów przebiegał spokojnie i nie był źródłem negatywnych emocji i zdarzeń:

 

  • Wspieraj swoje dziecko, mów mu, że wierzysz w niego, że jest mądre i na pewno poradzi sobie. Upewniaj dziecko w tym, że jest dobrze przygotowane: odwołuj się do lat nauki, do pozytywnych ocen, które zdobyło, do czasu poświęconego nauce do egzaminu – spraw, by uwierzyło w swoje możliwości.

 

  • Warto przed egzaminem porozmawiać z dzieckiem, jak wyobraża sobie sam egzamin. Pozwoli mu to „spotkać się w wyobraźni” z tym wydarzeniem. Nasz mózg podczas realnego wydarzenia może „odczytać” tę sytuację jako znaną – poziom stresu będzie wtedy mniejszy.

 

  • Zadbaj o dobra atmosferę w domu – NIE przypominaj dziecku przez cały czas, że czeka go egzamin, że powinien się uczyć, ze jego nauka kosztowała dużo pieniędzy i wysiłku ze strony całej rodziny – ostatnie dni przed egzaminem powinny być pełne spokoju i wsparcia – dla Twojego dziecka to stres, z którym musi sobie poradzić. Nawet, jeśli tego nie pokazuje, to tak jest!

 

  • Zadbaj o to, by dzień wcześniej Twoje dziecko poszło spać o należytej godzinie – musi się wyspać, lepiej będzie się czuło na egzaminie i efekty będą też lepsze. Na dobry sen wpływa zmęczenie fizyczne, dobrze zrobi spacer na świeżym powietrzu.

 

  • Nastaw budzik na dzień egzaminu wcześniej niż zazwyczaj. Postaraj się, jeśli to możliwe pomóc dziecku w organizacji, by nie spóźniło się na egzamin, by nie miało dodatkowo rano stresów (np. niepotrzebnych kłótni, by nie było świadkiem kłótni innych osób w rodzinie itp.)

 

  • Zadbaj, oprócz nauki, o sport i formę ruchu dla Twojego dziecka. Wspomaga to proces uczenia się i wprawia w dobry nastrój.

 

  • Po egzaminie uczcijcie całą rodziną sukces Waszego dziecka – to, że napisało egzamin, że kolejny etap edukacyjny ma już za sobą. Powiedzcie dziecku, że dla Was to tez jest ważne.

Rodzicu!

W przypadku, kiedy wynik egzaminu nie będzie zadowalający – nie krytykuj, nie krzycz, nie rób afery. Dziecko samo zda sobie sprawę, co się stało. Dla niego to bardzo trudna sytuacja. Wesprzyj swoje dziecko, porozmawiaj, spróbujcie wyciągnąć wnioski  – co należy zrobić, by następnym razem wynik był lepszy. Będzie zdawało jeszcze niejeden egzamin w swoim życiu. Pokaż, że świat się nie zawalił, zastanówcie się wspólnie, jakie następne kroki podjąć.

Życzę powodzenia

 

                                               Elżbieta Grzegórzko – psycholog szkolny

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content