AktualnościNauka

Tkactwo

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na czym polega tkactwo oraz jaka jest jego historia. Tkactwo, to jedno z najstarszych rzemiosł świata. Nie wiadomo, kto pierwszy opanował tę technikę, jednak pewnym jest, że to bardzo stara technika wyplatania odzieży, dywanów, płócien oraz rzeczy codziennego użytku, znana starożytnym Persom, Egipcjanom, Grekom, Japończykom. Tkactwo w Polsce sięga czasów Słowian nadbużańskich i nadwiślańskich. Niegdyś płacono płatami płóciennymi, opończami czy tunikami, tkały przede wszystkim kobiety. Dziś tkactwo to nieco wymierający zawód, zaś takie słowa jak kołowrotek, krosno czy też młynek dziewiarski, przechodzą do lamusa. Jednak nie brak jest entuzjastów tego nurtu. Tak jak i makrama, tak tkactwo powoli przechodzi pewien renesans.

Pokaż więcej

Podobne Artykuły

Back to top button
Skip to content