KulturaUncategorized
Biblioteka
CO NAM DAJE CZYTANIE KSIĄZEK? (dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych):
- POSZERZA SŁOWNICTWO – Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt automatycznie poszerza nasz własny zasób słów.
- POPRAWIA PISANIE – częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.
- POMAGA ZASNĄĆ – Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.
- KSZTAŁTUJE OSOBOWOŚĆ – Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.
- POSZERZA WIEDZĘ – Książki, to ogromna skarbnica informacji. Po ich przyswojeniu wzrasta inteligencja czytelnika i poziom wiedzy ogólnej.
- ROZWIJA WRAŻLIWOŚĆ NA INNYCH LUDZI – Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go. Aż 82%moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające.
- STYMULUJE MÓZG – Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razymniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
8. POPRAWIA SKUPIENIE I KONCENTRACJĘ – Czytanie wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.
9. ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ – Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
10. INSPIRUJE I MOTYWUJE DO DZIAŁANIA – Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…
11.POPRAWIA PAMIĘĆ – Podczas czytania np. powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.
12. REDUKUJE STRES – Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:
- o 68%bardziej od słuchania muzyki,
- o 300%bardziej od wyjścia na spacer
- i aż o 600%bardziej od grania w gry komputerowe.
13. KSZTAŁTUJE I POSZERZA ŚWIATOPOGLĄD – Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.
14. ZWIĘKSZA ZDOLNOŚCI ANALITYCZNE – analizowanie wydarzeń, faktów, motywacji postaci podczas czytania zdecydowanie rozwija zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.
- POMAGA W DEPRESJI I DYSTYMII(przewlekłe obniżenie nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji, objawia się m.in. spadkiem energii, niskim poczuciem własnej wartości)
– Dla Greków biblioteki były miejscami, które uzdrawiały duszę. Literatura i poezja są narzędziami terapeutycznymi, które mogą pomóc nam przezwyciężyć depresję, ponieważ książka jest czymś więcej niż schronieniem.
16. POPRAWIA RELACJE – wspólne czytanie wzmacnia więzi, daje poczucie bezpieczeństwa.
17. POPRAWIA NASZĄ ATRAKCYJNOŚĆ – imponują nam osoby, które czytają.
CIEKAWOSTKI
- Dzieci i dorośli, którzy czytają, lepiej wyrażają swoje uczucia, mają większą świadomość dobra i zła.
- Minimum 20 minut dziennie – tyle eksperci zalecają czytać młodszym dzieciom.
- Dziecko młodsze i starsze bardzo często odtwarza zachowanie ulubionych bohaterów, którzy służą mu za przykład. Ważne jest więc, by wzorce, które prezentujemy za pomocą literatury, były po prostu mądre.
- Te dzieci, które z literaturą obcowały od najwcześniejszych lat, mają znacznie większą szansę kontynuować swoje literackie fascynacje w dorosłości. Czytając dzieciom dziś, budujemy więc w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra.